Harmonizace daní je z pohledu Evropské Unie důležitou součástí politiky, která má přestat zvýhodňovat takzvané daňové ráje. Jde o legislativní iniciativu Business in Europe: Framework for Income Taxation (BEFIT), která cílí na harmonizaci základů daně z příjmů v rámci Evropské unie. Představuje strategii pro spravedlivější rozdělení daňových výnosů mezi členské státy.

Přehled iniciativy BEFIT

Na zasedání českého Senátu 24. ledna 2024 byl projednáván návrh směrnice Rady, jenž byl původně podpořen Evropskou komisí 12. září 2023. Senát doporučil vládě zdržet se podpory do doby, než bude mezi členskými státy EU dosaženo konsenzu o kompromisním řešení.

Kritéria pro začlenění

Směrnice se zaměřuje na domácí a nadnárodní korporátní skupiny s ročními příjmy přesahujícími 750 milionů euro ve dvou z posledních čtyř účetních let. Podmínky se liší pro skupiny se sídlem mimo EU, kde se vyžaduje, aby alespoň 5% celkových příjmů nebo 50 milionů euro pocházelo z EU.

Implementace a význam

Navrhovaný časový rámec předpokládá zahájení platnosti směrnice 1. července 2028 s požadavkem transpozice do vnitrostátního práva do 1. ledna 2028. Klíčová je jednomyslnost mezi členskými státy EU pro přijetí směrnice.

Iniciativa BEFIT je významným krokem k daňové harmonizaci v EU a odráží kolektivní úsilí přizpůsobit se globálním a digitálním transformacím v ekonomice. Úspěch BEFIT závisí na vzájemné ochotě členských států EU přijmout integrovanější přístup k zdanění, což by mohlo představovat milník v snažení o fiskální spravedlnost a ekonomickou solidaritu v rámci Evropské unie.

Mohlo by vás zajímat:  Rozdíly mezi českým účetnictvím a IFRS IV. - Sestavování finančních výkazů